Choroby wieku szkolnego - czy znasz je wszystkie?Choroby wieku szkolnego to zespół chorób, które są powszechne u dzieci w wieku szkolnym. Mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie lub inne zarazki. Jedną z najczęstszych chorób wieku szkolnego jest wirus ospy wietrznej. Jest to choroba zakaźna, która powoduje swędzącą wysypkę i gorączkę. Kolejny to rotawirus, który powoduje biegunkę i wymioty. Choroby wieku szkolnego są dość łatwe do wyleczenia, jeśli zostaną wcześnie złapane. Jeśli pracujesz z dziećmi, ważne jest, abyś wiedział jak rozpoznać znaki ostrzegawcze, że dziecko może mieć jedną z tych chorób, abyś mógł jak najszybciej skierować je do odpowiedniej osoby dorosłej po pomoc. Czytaj dalej, aby poznać powszechne choroby wieku szkolnego i dowiedz się, co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na którąś z nich.

Zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych (UTI) to infekcja bakteryjna, która może dotknąć każdą część dróg moczowych Twojego dziecka. Chociaż są najczęściej spotykane u dziewczynek, mogą się zdarzyć zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Choroby dróg moczowych u dzieci w wieku szkolnym nie są tak częste jak u niemowląt i małych dzieci. Szacuje się, że mniej niż 1% dzieci w wieku szkolnym może być podatne na tego wirusa. Możesz również pomóc złagodzić objawy UTI, podając dziecku antybiotyki dostępne bez recepty. Uważaj jednak, aby nie podawać dziecku zbyt dużej ilości antybiotyków.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus varicella-zoster. Szacuje się, że każdego roku około 10 milionów ludzi na całym świecie choruje na ospę wietrzną. Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu dziecka na ospę wietrzną jest zaszczepienie go szczepionką przeciwko ospie wietrznej (lub szczepionką przeciwko półpaścowi, jeśli dziecko jest w wieku powyżej 50 lat).

Zaleca się, aby wszystkie dzieci były zaszczepione przeciwko ospie wietrznej. Najlepiej zaszczepić dziecko w wieku od 12 do 15 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko jest niemowlęciem, możesz zaszczepić je przeciwko ospie wietrznej w ramach rutynowych szczepień dla niemowląt. Jeśli Twoje dziecko nie zostało zaszczepione przeciwko ospie wietrznej, prawdopodobnie zachoruje na tę chorobę w szkole.

Świnka

Świnka jest infekcją wirusową, która powoduje obrzęk ślinianek (głównie ślinianek przyusznych) pod uszami. Świnka występuje bardzo często u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu dziecka na świnkę jest zaszczepienie go przeciwko tej chorobie. Istnieją 2 rodzaje szczepionek przeciwko śwince - jedna chroniąca przed odrą, świnką i różyczką (szczepionka MMR) oraz jedna chroniąca przed świnką i różyczką (szczepionka MR).

Szczepionkę MMR podaje się dzieciom w wieku 12-15 miesięcy. Szczepionka MR podawana jest dzieciom w wieku 4-6 lat.