Co musisz wiedzieć o ospie wietrznej: Fakty, objawy, leczenie i zapobieganieOspa wietrzna, znana również jako varicella, jest wysoce zakaźnym wirusem, który powoduje swędzącą wysypkę, objawy grypopodobne, a w niektórych przypadkach wtórne infekcje bakteryjne. Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciwko tej chorobie, jest narażony na ryzyko jej złapania, jeśli przebywa w pobliżu osoby, która ją ma. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ospę wietrzną. Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o ospie wietrznej: jej objawy, możliwości leczenia i strategie zapobiegania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej powszechnej chorobie wieku dziecięcego.

Co to jest ospa wietrzna?

Ospa wietrzna to infekcja wirusowa wywołana przez wirus varicella zoster. Jest bardzo zaraźliwa i większość osób, które nie są odporne, złapie ją, jeśli będzie narażona na kontakt z kimś, kto ma wirusa. Przeniesienie ospy wietrznej jest najbardziej powszechne u dzieci w wieku od jednego do 10 lat, a także u dorosłych, którzy nie mieli choroby lub nie byli szczepieni. Może być również przenoszona przez kobiety w ciąży na ich nienarodzone dzieci. Chociaż zazwyczaj nie jest to poważne, może powodować komplikacje u kobiet w ciąży, noworodków i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Możliwe jest zachorowanie na ospę wietrzną więcej niż raz, ponieważ wirus pozostaje w organizmie i może się reaktywować, gdy jesteś pod wpływem dużego stresu. Możliwe jest również przeniesienie ospy wietrznej na osobę, która nie ma tej choroby poprzez otwarte pęcherze, które pojawiają się na skórze w wyniku zakażenia.

Przyczyny ospy wietrznej

Wirus varicella zoster jest wirusem, który powoduje ospę wietrzną. Wirus jest bardzo zakaźny i może być przenoszony przez dotykanie płynów z pęcherzy, kaszel lub kichanie zakażonej osoby. Dzieci najczęściej zarażają się wirusem od innych dzieci w wieku 1-4 lat. Ryzyko zachorowania na ospę wietrzną maleje wraz z wiekiem, a po 21 roku życia prawie nie występuje.

Leczenie ospy wietrznej

Osoby z łagodnymi przypadkami ospy wietrznej mogą leczyć infekcję w domu odpoczynkiem, dużą ilością płynów i, w razie potrzeby, dostępnymi bez recepty lekami przeciwzapalnymi, aby złagodzić swędzenie i gorączkę. Należy unikać drapania pęcherzy i starać się utrzymać strupy na pęcherzach w stanie nienaruszonym, aby zapobiec ich zakażeniu.

Jeśli infekcja jest poważna, możesz potrzebować antybiotyków do leczenia infekcji bakteryjnych, które mogą wystąpić. Jeśli masz bardzo małe dzieci, należy uważać, aby nie pozwolić im wejść w kontakt z pęcherzami, ponieważ mogą się zarazić od ich dotknięcia. Jeśli jesteś w ciąży i zachorowałaś na ospę wietrzną, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Kiedy zgłosić się do lekarza w sprawie ospy wietrznej?

Jeśli jesteś w pierwszych dniach posiadania wysypki, możesz spróbować leków bez recepty i odpoczynku, aby złagodzić objawy. Jeśli wysypka utrzymuje się od co najmniej czterech dni, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś zgłosić się do lekarza zaraz po zdiagnozowaniu ospy wietrznej. Prawdopodobnie otrzymasz antybiotyki, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak zakażenie w krwiobiegu. Niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy są również zazwyczaj leczone antybiotykami, aby zapobiec powikłaniom.

Ospa wietrzna jest bardzo zakaźną chorobą, która powoduje swędzącą wysypkę, objawy grypopodobne, a w niektórych przypadkach wtórne zakażenia bakteryjne. Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciwko tej chorobie, jest narażony na jej złapanie, jeśli przebywa w pobliżu kogoś, kto ją ma. Na szczęście istnieją kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ospę wietrzną.

Jeśli należysz do grupy wysokiego ryzyka, np. jesteś pracownikiem służby zdrowia, uważaj, aby nie mieć kontaktu z osobami, które mają ospę wietrzną. Obejmuje to nie chodzenie do pracy lub szkoły, gdy masz pęcherze i wysypkę oraz częste mycie rąk. A jeśli jesteś rodzicem, upewnij się, że Twoje dzieci zostały zaszczepione przeciwko ospie wietrznej.