Objawy anginy i dlaczego nie należy ich ignorowaćZapalenie migdałków to bardzo częsta choroba, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. Jeśli kiedykolwiek ją miałeś, wiesz jak nieprzyjemna może być. Jest to również jedna z najczęściej opuszczanych nieobecności w szkole, ponieważ dzieci myślą, że to nic wielkiego, lub nie mogą się zmusić do pozostania w domu, kiedy ich przyjaciele będą się dobrze bawić. Niestety, zapalenie migdałków to coś, co każdego z nas kiedyś dopadnie, a dla tych z Was, którzy jeszcze nie mieli tej przyjemności, jest dobra wiadomość: jest o wiele bardziej prawdopodobne, że złapiesz ją przed swoimi 20 urodzinami niż po nich. Czym więc dokładnie jest zapalenie migdałków i jakie są jego objawy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej...

Co to jest zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków to stan zapalny migdałków. Są to dwie małe gałki, które można zobaczyć z tyłu gardła, kiedy otwierasz usta. Mają one za zadanie chronić nas przed infekcjami poprzez zatrzymywanie bakterii i wirusów, które próbują dostać się do naszego organizmu przez usta. Zapalenie migdałków może być spowodowane przez kilka różnych wirusów, ale najczęstsze z nich są znane jako ludzki wirus cytomegalii (CMV) i wirus opryszczki pospolitej (HSV). Jeśli masz zapalenie migdałków, możesz odczuwać ból i obrzęk migdałków. Możesz mieć problemy z przełykaniem, mieć zły smak w ustach i być wrażliwym na zapach lub smak. Możesz również czuć, że masz guzek w gardle. Zapaleniu migdałków może czasem towarzyszyć infekcja ucha i odwrotnie. Jeśli bolą Cię również uszy, możesz mieć wysoką gorączkę i odczuwać zmęczenie.

Zapalenie i zakażenie migdałków

Kiedy migdałki stają się w stanie zapalnym, infekcja będzie wtedy migrować do migdałków, powodując ich obrzęk. Białe krwinki są wtedy wysyłane do tego regionu, aby zwalczyć infekcję. To powoduje stan zapalny, który następnie może prowadzić do zakażenia bakteryjnego, w niektórych przypadkach. Nadmierny obrzęk migdałków jest jednym z najczęstszych objawów zapalenia migdałków. Może również powodować nieprzyjemny zapach pochodzący z migdałków ze względu na obecne bakterie powodujące migdałki mają nieprzyjemny zapach. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się dalej do gardła, może powodować kaszel i ogólny dyskomfort podczas przełykania.

Zakażenie migdałków jest zwykle spowodowane przez bakterie lub wirusy. Bakterie są bardziej prawdopodobne, aby spowodować zapalenie migdałków w sezonie przeziębienia i grypy, podczas gdy wirusy są bardziej prawdopodobne, aby spowodować zapalenie migdałków w cieplejszych miesiącach.

Dlaczego boli przy przełykaniu?

Innym częstym objawem zapalenia migdałków jest ból podczas przełykania. Połykanie jest złożonym procesem i jeśli coś jest nie tak w tym procesie, będzie to odczuwane jako ból. Zapalenie migdałków może powodować ból przy przełykaniu, ponieważ migdałki są spuchnięte, więc naciskają na podniebienie miękkie podczas przełykania. Ból może być również spowodowany tym, że mięśnie podniebienia miękkiego stają się zbyt ciasne i naciskają na migdałki. Niektórzy ludzie doświadczają również bólu podczas przełykania z powodu nadmiaru śliny w tylnej części gardła, spowodowanego przez spuchnięte migdałki. Ból przy przełykaniu jest zazwyczaj łagodny, ale dla niektórych może być na tyle poważny, że może zakłócić ich codzienne czynności.